Něco málo o mně

Jeden ze skoro sedmi miliard lidí na této planetě, těžko říct z kolika ve vesmíru.

Pokud vím, tak muž.

No, to bych taky rád věděl...

No, však víte - rodiče.

Narodil jsem se v červencových vysluněných Pardubicích v roce 1986. Shodou náhod tehdy na obloze prolétala periheliem na světě nejznámější kometa 1P/Halley…

Na základní školu jsem chodil na Benešovo náměstí, kde jsem poprvé začal poznávat pestrý a bohatý svět umění, vědy a zamiloval si prostředí v přírodě. S přírodou jsem už zůstal (i když mě to chvíli rozmlouvala atmosféra na střední škole). Jsem takový podivín, uzavřený do svých idejí, hledající smysly lidských emocí a lidských vztahů. Je zvláštní je studovat. Potápím se v nich prostřednictvím svých kreseb, což je mé malé umění a zároveň mé malé tajemství. Prostě vezmu progressu o měkkosti 8B a začnu. Zaposlouchám se do melancholické, lehce gradující hudby (třeba Sasha - We can leave the world behind, Maya - Ballet, Lighthouse family - Ocean drive atd.) a je tu příběh. V mé mysli. Pak už vystihuji jeho nejemotivnější okamžik…

Pokud je na světě nejkrásnější místo, tak je to u mě Sečská přehrada v Železných horách, ulehlá v romantickém toku řeky Chrudimky, na jejímž břehu stojí chata z dílny mého dědy a jeho syna - mého otce. Strávil jsem tam nejkrásnější okamžiky svého dětství a i teď tam má inspirace vždy zakotví. Ty nejkrásnější okamžiky tam trávím neustále. Posedávám na rybách nebo je pronásleduji až k těm nejzapeklitějším zákoutím sečského dna pomocí nejlepších rybářských fint. Jejich obsah jsem získal od místních veteránů, kteří střeží sečská tajemství. Seč je prostě svět, od kterého lze jen těžko někam emigrovat. A těžko si představit, že by jej někdo zničil - zničil by mě.

Blíž jsem poznal přírodu a blíž si ji ovázal kolem pasu. Zamiloval jsem si noční oblohu. Jsem astronom, vášnivý pozorovatel noční oblohy. Nejvíce ze všeho mám rád osetí nebe kometami. Jsou většinou nevýrazné, slabé a pro neznalce nepřístupné. Ovšem skvostné. Do tohoto světa mě navedl jeden z nejtalentovanějších a určitě nejlepších pozorovatelů komet na světě - královéhradecký kamarád Martin Lehký. Mým druhým stejně významným guru byl již zesnulý Vašek Knoll. Ten mě prozměnu doslova navnadil na snad nejkrásnější úkazy na obloze - sluneční a měsíční zatmění. Za těmi nejzajímavějšími putuji po celém světě.

Jako hvězdář jsem členem několika sekcí a sdružení, jejichž internetové stránky vřele doporučuji. Externě se snažím pomáhat pardubické hvězdárně. Když zrovna nejsem na nějaké expedici nebo v práci, jedu si vychutnat panenskou sečskou přírodu. Pokud mi dáte do ruky videokameru, stává se ze mě amatérský režisér. Ve světě dokumentární filmové tvorby jsem ale na samém začátku dlouhé cesty. Jednou za čas se také vydám do jižních Čech za hledáním krásných přírodních střípků - vltavínů. V roce 2009 jsem se stal vedoucím redaktorem webu České astronomické společnosti. Od června 2011 jsem také absolventem studia Astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. V letech 2010-2012 jsem pracoval na Astronomickém ústavu v Ondřejově jako pozorovatel bolidů. Do konce března roku 2014 jsem pracoval na Hvězdárně v Úpici.

Tak tohle všechno jsem ve zkratce já...


Petr Horálek
Mail: horalek.peter(at)gmail.com, horalek(at)astro.cz

Jazyk / Language
Aktualizováno:
30. března 2014
Počítadlo návštěv
od 29. ledna 2009
počítadlo.abz.cz