horalek.peter@gmail.com
imaginer21

Přednášky pro školy a širokou veřejnost

Rádi byste si poslechli neotřelé cestopisné povídání? Nebo vás láká přednáška o astronomii? Líbí se Vám mé fotografie? A chtěli byste vědět, jak vznikají? Zajímá Vás více (nejen) o všech cestách po světě a vzácných nebeských úkazech? Chcete uspořádat povídání v rámci výuky žáků základních a středních škol, nebo přednášku pro širokou veřejnost na astronomické či cestopisné téma? Tak si neváhejte objednat z mé nabídky! Objednávky přijímám průběžně a dále si tak můžete vybírat ze zajímavých témat. Rovněž platí možnost zapůjčení jedné z velkoformátových výstav k přednášce.
 

Ceník

WordPress Table
 
* V ceně NEJSOU zahrnuty výdaje za dopravu
** Pedagogický doprovod zdarma; vhodné uspořádat více besed v jeden den, aby celkový počet byl alespoň 100 žáků
*** Výstavu si lze po dohodně vyzvednout, v ceně pak nebude doprava

 

Aktuální nabídka přednášek pro širokou veřejnost

 • Zázrak ve stínu Měsíce
  O podmanivém zatmění Slunce, které fascinovalo lidstvo od nepaměti, spojené s projekcí autorského dokumentárního filmu
 • Tajemství snímků NASA
  O oceněných fotografích v prestižním výběru Astronomického snímku dne NASA. Co skrývají? A v čem jsou unikátní?
 • Za zatměním nad Antarktidou
  O strastiplné expedici za nedostupným úplným zatměním Slunce na “spodku světa”. Jaké je to vidět jižní pól a zatmění Slunce z letadla?
 • Jsme ve vesmíru sami?
  Vesmír je obrovský a plný obyvatelných planet. Kde můžeme hledat mimozemské civilizace? A proč jsme je ještě nenašli?
 • Od Einsteina k chilským obrům
  O hvězdářských milnících, podmanivém zatmění Slunce v Chile a jednom unikátním projektu celého lidstva
 • Boa Vista: (Ne)dotčený ráj Atlantiku
  O krásách podmanivého kapverdského ostrova i úchvatných výhledech k noční obloze nad Atlantikem

Nejčastěji si objednáváte

 • Kdyby fotografie mohly vyprávět…
  aneb Skryté příběhy hvězdných portrétů. Jaké příběhy se skrývají za fotografickými úlovky (nejen) hvězdné oblohy z různých koutů světa?
 • Klenoty chilského nebe
  O nejpozoruhodnějších úkazech a objektech, které lze spatřit z chilských observatoří ESO
 • Dobytí jižního hvězdnatého ráje
  Neznámé krásy Nového Zélandu a jižního Pacifiku…
 • Sedm perel astronomie
  O jaké úkazy by smrtelník rozhodně neměl přijít…
 • Namibie… divoká, pestrá a hvězdná
  O krásách stále ještě člověkem nedotčené Namibie, hvězdného nebe nevyjímaje…
 • Klenoty USA, krajinné i hvězdné… aneb To se vůbec nedá stihnout!
  O výletu do USA za nejkrásnějšími národními přírodními parky a dechberoucím úplným zatměním Slunce
 • Celá nabídka přednášek
  Aktuální k červnu 2024

Vizte také…

Mohli jste mě vidět…

Mohli jste mě slyšet…

Nabídka výstavy k přednášce

Vyjma přednášky samotné nabízím sám či ve spolupráci s nějakou institucí (viz níže) zapůjčení velkoformátových výstav. Nabízené výstavy jsou určené do velkých prostor, foyer, výstavních ploch, většinou do vstupních hal, sálů a podobně. Výstavy jsou k získání za odvoz, příp. za drobný amortizační poplatek. Mohou rovněž sloužit jako atraktivní provázání s nějakou z mých přednášek pro veřejnost.
 

#1 – Třicetkrát v NASA

(poskytovatel: autorská výstava, vlastní)

… aneb Co skrývají oceněné snímky? Do prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA se za jeho existenci od roku 1995 dostalo jen několik Čechů a Slováků. Uspět však více jak dvacetkrát, to už je úspěch jen hrstky fotografů celého světa. V tuzemsku takového milníku dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek. (Více jak) dvacet úspěšných snímků zobrazuje nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy zachycené po celém světě. Mezi publikovanými snímky je i několik, které vznikly v Česku a na Slovensku. Co na jednotlivých fotografiích můžete uvidět a čím zaujaly editory výběru snímku NASA, profesory Roberta Nemiroffa a Jerryho Bonnella? Ke každému snímku je na oddělené desce vytištěna i poutavá popiska. Samozřejmě lze popisky poskytnout i v elektronické formě, abyste si je mohli uzpůsobit podle vlastního vkusu. Výstava je poskytována na 30 panelech s pevným podkladem (KAPA desky), větší rozměr vždy 80 cm. Ze zadní strany jsou úchyty na háčky k případnému zavěšení.

Výstava byla vytvořena pro všechny zájemce a instituce disponující vhodnými výstavními prostory a je k zapůjčení podle potřeb. Pokud byste měli zájem obohatit nějakou vaši akci či připravit i do dlouhodobější nabídky vašich institucí, neváhejte toho využít. Pro další informace, prosím, kontaktujte přímo, informace v Kontaktech.

 
 
 
 

#2 – Sedm perel astronomie

(poskytovatel: Hvězdárna b. A. Krause, DDM ALFA Pardubice)

Výstava vznikla ve spolupráci s pardubickou hvězdárnou. Celkem 11 panelů o rozměru 100×70 cm vytvořených na výšku do kliprámů (panely samotné nemají pevný podklad) představuje 7+1 z perel astronomie, tedy nejpozoruhodnější či nejvzácnější astronomické úkazy, jaké může běžný smrtelník uvidět. Ačkoliv některé z nich můžeme mimořádně přesně předpovědět, je každý z nich studnou nových a i na dnešní technicky pokročilou dobu fascinujících objevů. Které by měl každý pozemšťan aspoň jednou zažít, než zemře? Jak pozorovat (a nepřijít) o nebeské úkazy století? Proč se vyplatí cestovat i půlku světa kvůli prchlivému okamžiku při pohledu do nebe? A hlavně – jaké vzácné úkazy nás teprve čekají? To vše prostřednictvím autorských fotografií i textů výstava ukazuje. Představena byla mj. i v pořadu České Televize Toulavá kamera.

Výstava byla vytvořena pro všechny zájemce a instituce disponující vhodnými výstavními prostory a kliprámy a je k zapůjčení podle potřeb. Pokud byste měli zájem obohatit nějakou vaši akci či připravit i do dlouhodobější nabídky vašich institucí, neváhejte toho využít. Pro další informace, prosím, kontaktujte Petra Komárka z pardubické hvězdárny, který Vám sdělí veškeré další potřebné detaily: info@astropardubice.cz, tel. +420 603 165 366.

 
 
 
 

#3 – Vzácné chvíle pod hvězdným nebem

(poskytovatel: Hvězdárna v Prostějově)

Ve spolupráci s Hvězdárnou v Prostějově jsme připravili putovní velkoformátovou fotografickou výstavu “Vzácné chvíle pod hvězdným nebem”. Na celkem 16 panelech (7 na šířku, 9 na výšku) o rozměru 100×70 cm s pevným podkladem a velice odolným tiskem se nachází snímky vzácných úkazů či pohledů do hvězdného nebe z různých tuzemských i zahraničních koutů světa. Mnoho z vybraných snímků navíc získalo nějaké ocenění – Snímek dne NASA, Snímek týdne ESO nebo Snímek měsíce ČAM. Ke každému snímku je na oddělené desce vytištěna i poutavá popiska. Samozřejmě lze popisky poskytnout i v elektronické formě, abyste si je mohli uzpůsobit podle vlastního vkusu. K výstavě je i úvodní panel, který může sloužit jako upoutávka např. v jiné části prostor, u vchodu atd (ten je v příloze). Jednotlivé panely i instalovanou výstavu si můžete prohlédnout na webu prostějovské hvězdárny.

Výstava byla vytvořena pro všechny zájemce a instituce disponující vhodnými výstavními prostory a je k zapůjčení podle potřeb. Pokud byste měli zájem obohatit nějakou vaši akci či připravit i do dlouhodobější nabídky vašich institucí, neváhejte toho využít. Pro další informace, prosím, kontaktujte Martina Tyšlara z Hvězdárny v Prostějově, který Vám sdělí veškeré další potřebné detaily: tylsar@hvezdarnapv.cz, tel. +420 606 050 695.

 
 
 
 

Besedy pro základní či střední školy

Nabízím přednášky pro žáky od 3. tříd základních škol až po první ročníky středních škol. Podrobnosti o přednáškách včetně jejich anotací a další informace naleznete v PDF dokumentu ke stažení (aktuální k roku 2019). Případně mohu připravit téma podle požadavků vyučujícího s ohledem na studijní osnovy. Zaujala Vás nabídka? Neváhejte mě kontaktovat.

Aktuální nabídka besed pro školy:

 • Celá nabídka přednášek
  Aktuální k červnu 2024
 • Povídání o Africe (3., 4. třída; přírodověda) – 45 minut
  Beseda plná obrázků afrických živočichů, vyprávění o domorodcích, unikátních záběrů noční africké oblohy, ukázka skutečných meteoritů (třeba objednat předem).
 • Jsme vesmíru sami? (4., 5., 6, třída; přírodověda, geografie) – 45 minut
  Beseda o Sluneční soustavě, vzdálených planetách a vzniku života ve vesmíru, plná krásných obrázků (na konci možnost ukázky skutečných meteoritů, třeba objednat předem).
 • Zatmění Slunce a Měsíce (6. třída; fyzika resp. přírodopis) – 45 minut
  Základní popis vzniku zatmění Slunce a Měsíce, jak a kdy úkazy pozorovat z Česka; povídání je plné krásných názorných fotografií.
 • Exoplanety aneb Jsme ve vesmíru sami? (7., 8. třída; fyzika) – 45 minut
  Beseda o tom, jak vznikají planety, jak vznikla Sluneční soustava a o původu života na Zemi (na konci možnost ukázky skutečných meteoritů, třeba objednat předem).
 • Za černým Sluncem do ruské velkozemě (7., 8. třída; zeměpis) – 45 minut
  Autorské video, ve kterém pocestujete vlakem Transsibiřskou magistrálou, poznáte Rusko dnešních dnů, navštívíte velkolepou Moskvu a uvidíte dech beroucí momenty při mystickém úplném zatmění Slunce na novo-sibirském nábřeží veletoku Ob. Krátká beseda na konci.
 • Sedm perel astronomie (9. třída, resp. 1. ročníky SŠ, fyzika) – 2×45 minut
  Jak pozorovat (a nepřijít) o nebeské úkazy století? Jak vzniká supernova, co je meteorický déšť a jak souvisí polární záře se Sluncem? Proč se vyplatí cestovat i půlku světa kvůli prchlivému okamžiku při pohledu do nebe? A hlavně – jaké úkazy nás teprve čekají?
 • Za klenoty noční oblohy (9. třída, resp. 1. ročníky SŠ, fyzika) – 2×45 minut
  Přednáška o problematice světelného znečištění a krásných úkazech i objektech na noční obloze, které může každý z nás spatřit. Vysvětlíme si podstatu některých typů záření ve vesmíru, které lze vidět očima. Povídání je prokládáno autorovými autentickými fotografiemi z mnoha míst po celém světě (na konci možnost ukázky skutečných meteoritů, třeba objednat předem).
 • Tajemství snímků NASA (8., 9. třída, resp. 1. ročníky SŠ, fyzika) – 45 minut
  Od roku 1995 vybírá NASA každý den jeden snímek, který publikuje jako prestižní Astronomický snímek dne NASA. Lektorovi se v tomto výběru podařilo už několikrát uspět. Jak fotit noční oblohu? Dá se to i na mobil? A jaké krásné úkazy a objekty se dají snadno zaznamenat a sdílet na sociálních sítích. Prokládáno autorskými fotografiemi a zaměřeno na fyziku, astronomii, ale i na geografii a biologii, vhodné jako doplněk k fyzice i pro ročníky tvůrčích oborů (přednáška bude přizpůsobena nahlášené cílové skupině)
 • Beseda na zakázku
  Mohu rovněž připravit besedu na zakázku podle probíraného učiva pro konkrétní cílovou skupinu; je třeba ale nahlásit alespoň týden dopředu.

Přednášky pro širokou veřejnost
(pro knihovny, muzea, společenské akce, hvězdárny atd.)

Podrobnosti o přednáškách včetně jejich anotací a další informace naleznete v PDF dokumentu ke stažení (aktuální k roku 2023). Zaujala Vás nabídka? Neváhejte mě kontaktovat. Pokud chcete, shlédněte také záznamy z některých přednášek (pořízených ve Hvězdárně a planetáriu Brno). Během přednášek je také možnost uspořádat krátkou besedu či autogramiádu ke knihám Dobytí jižního hvězdnatého ráje a Nebeské symfonie.

Aktuální nabídka přednášek pro širokou veřejnost:

 • Celá nabídka přednášek
  Aktuální k červnu 2024
 • Zázrak ve stínu Měsíce
  O jedinečné výpravě za zatměním Slunce do Mexiku v dubnu 2024, součástí je projekce autorského dokumentu
 • Tajemství snímků NASA
  O oceněných fotografích v prestižním výběru Astronomického snímku dne NASA. Co skrývají? A v čem jsou unikátní?
 • Od Einsteina k chilským obrům
  O hvězdářských milnících, podmanivém zatmění Slunce v Chile a jednom unikátním projektu celého lidstva
 • Boa Vista: (Ne)dotčený ráj Atlantiku
  O krásách podmanivého kapverdského ostrova i úchvatných výhledech k noční obloze nad Atlantikem
 • Klenoty USA, krajinné i hvězdné… aneb To se vůbec nedá stihnout!
  O výletu do USA za nejkrásnějšími národními přírodními parky a dechberoucím úplným zatměním Slunce
 • Skryté příběhy hvězdných portrétů
  O fotografiích, které by mohly vyprávět. Jaké příběhy se skrývají za fotografickými portréty (nejen) hvězdné oblohy z různých koutů světa?
 • Molucké klenoty aneb Za “okem božím” na východ Indonésie
  O výletu na severní Moluky za zatměním Slunce, zejména na panenský ostrov Halmahera, plný těch nejochotnějších lidí
 • Namibie… divoká, pestrá a hvězdná
  O krásách stále ještě člověkem nedončené Namibie, hvězdného nebe nevyjímaje…
 • Dobytí jižního hvězdnatého ráje
  Neznámé krásy Nového Zélandu a jižního Pacifiku…
 • Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř
  O jednom obřím snu, který se stal cestou napříč světem zaslouženou skutečností…
 • Lovy skvostů temné oblohy
  Pohledy do nebe mohou být zaručeně novým rozměrem při cestování po světě…
 • Afrika 2014 aneb Kam ebola nevolá a u hvězd chraňte buvola
  Co nabízí cestovatelům Jihoafrická republika, Zambie, Zimbabwe, Botswana nebo Namibie…
 • Uganda 2013 aneb Lov perel a diamantů v rovníkové exotice
  O výletu do perly rovníkové Afriky a za lovem nezvyklých diamantů…
 • Za černým Sluncem přes klokany aneb Všecko je tu dangerous
  Austrálie, jak ji neznáte, aneb o strastiplném výletu k protinožcům…
 • Za černým Sluncem do ruské velkozemě
  … aneb Transsibiřskou magistrálou až do středu Ruska
 • Sedm perel astronomie
  O jaké úkazy by smrtelník rozhodně neměl přijít…
 • Zatmění Měsíce: Od apokalypsy k úžasu
  O jednom z nejpozoruhodnějších nebeských úkazů…

 

Upoutávka na knihu “Tajemná zatmění”

Upoutávka na knihu “Nebeské symfonie”

Upoutávka na knihu “Dobytí jižního hvězdnatého ráje”

<- Zpět na nabídku