horalek.peter@gmail.com
imaginer21

Přednášky pro školy a širokou veřejnost

Rádi byste si poslechli neotřelé cestopisné povídání? Nebo vás láká přednáška o astronomii? Líbí se Vám mé fotografie? A chtěli byste vědět, jak vznikají? Zajímá Vás více (nejen) o všech cestách po světě a vzácných nebeských úkazech? Chcete uspořádat povídání v rámci výuky žáků základních a středních škol, nebo přednášku pro širokou veřejnost na astronomické či cestopisné téma? Tak si neváhejte objednat z mé nabídky! Objednávky přijímám průběžně a dále si tak můžete vybírat ze zajímavých témat. Rovněž platí možnost zapůjčení jedné z velkoformátových výstav k přednášce.

>> Nabídka pro školy

>> Nabídka pro širokou veřejnost

>> Nabídka výstav

 

Ceník

WordPress Table
 
* V ceně NEJSOU zahrnuty výdaje za dopravu
** Pedagogický doprovod zdarma; vhodné uspořádat více besed v jeden den, aby celkový počet byl alespoň 100 žáků
*** Výstavu si lze po dohodně vyzvednout, v ceně pak nebude doprava

 

Vizte také…

Mohli jste mě vidět…

Mohli jste mě slyšet…

Besedy pro základní či střední školy

Nabízím přednášky pro žáky od 3. tříd základních škol až po první ročníky středních škol. Podrobnosti o přednáškách včetně jejich anotací a další informace naleznete v PDF dokumentu ke stažení (aktuální k roku 2019). Případně mohu připravit téma podle požadavků vyučujícího s ohledem na studijní osnovy. Zaujala Vás nabídka? Neváhejte mě kontaktovat.

Aktuální nabídka besed pro školy:

  • Celá nabídka přednášek
    Aktuální k červnu 2024
  • Povídání o Africe (3., 4. třída; přírodověda) – 45 minut
    Beseda plná obrázků afrických živočichů, vyprávění o domorodcích, unikátních záběrů noční africké oblohy, ukázka skutečných meteoritů (třeba objednat předem).
  • Jsme vesmíru sami? (4., 5., 6, třída; přírodověda, geografie) – 45 minut
    Beseda o Sluneční soustavě, vzdálených planetách a vzniku života ve vesmíru, plná krásných obrázků (na konci možnost ukázky skutečných meteoritů, třeba objednat předem).
  • Zatmění Slunce a Měsíce (6. třída; fyzika resp. přírodopis) – 45 minut
    Základní popis vzniku zatmění Slunce a Měsíce, jak a kdy úkazy pozorovat z Česka; povídání je plné krásných názorných fotografií.
  • Exoplanety aneb Jsme ve vesmíru sami? (7., 8. třída; fyzika) – 45 minut
    Beseda o tom, jak vznikají planety, jak vznikla Sluneční soustava a o původu života na Zemi (na konci možnost ukázky skutečných meteoritů, třeba objednat předem).
  • Za černým Sluncem do ruské velkozemě (7., 8. třída; zeměpis) – 45 minut
    Autorské video, ve kterém pocestujete vlakem Transsibiřskou magistrálou, poznáte Rusko dnešních dnů, navštívíte velkolepou Moskvu a uvidíte dech beroucí momenty při mystickém úplném zatmění Slunce na novo-sibirském nábřeží veletoku Ob. Krátká beseda na konci.
  • Sedm perel astronomie (9. třída, resp. 1. ročníky SŠ, fyzika) – 2×45 minut
    Jak pozorovat (a nepřijít) o nebeské úkazy století? Jak vzniká supernova, co je meteorický déšť a jak souvisí polární záře se Sluncem? Proč se vyplatí cestovat i půlku světa kvůli prchlivému okamžiku při pohledu do nebe? A hlavně – jaké úkazy nás teprve čekají?
  • Za klenoty noční oblohy (9. třída, resp. 1. ročníky SŠ, fyzika) – 2×45 minut
    Přednáška o problematice světelného znečištění a krásných úkazech i objektech na noční obloze, které může každý z nás spatřit. Vysvětlíme si podstatu některých typů záření ve vesmíru, které lze vidět očima. Povídání je prokládáno autorovými autentickými fotografiemi z mnoha míst po celém světě (na konci možnost ukázky skutečných meteoritů, třeba objednat předem).
  • Tajemství snímků NASA (8., 9. třída, resp. 1. ročníky SŠ, fyzika) – 45 minut
    Od roku 1995 vybírá NASA každý den jeden snímek, který publikuje jako prestižní Astronomický snímek dne NASA. Lektorovi se v tomto výběru podařilo už několikrát uspět. Jak fotit noční oblohu? Dá se to i na mobil? A jaké krásné úkazy a objekty se dají snadno zaznamenat a sdílet na sociálních sítích. Prokládáno autorskými fotografiemi a zaměřeno na fyziku, astronomii, ale i na geografii a biologii, vhodné jako doplněk k fyzice i pro ročníky tvůrčích oborů (přednáška bude přizpůsobena nahlášené cílové skupině)
  • Beseda na zakázku
    Mohu rovněž připravit besedu na zakázku podle probíraného učiva pro konkrétní cílovou skupinu; je třeba ale nahlásit alespoň týden dopředu.

Přednášky pro širokou veřejnost
(pro knihovny, muzea, společenské akce, hvězdárny atd.)

Podrobnosti o přednáškách včetně jejich anotací a další informace naleznete v PDF dokumentu ke stažení (aktuální k roku 2023). Zaujala Vás nabídka? Neváhejte mě kontaktovat. Pokud chcete, shlédněte také záznamy z některých přednášek (pořízených ve Hvězdárně a planetáriu Brno). Během přednášek je také možnost uspořádat krátkou besedu či autogramiádu ke knihám Dobytí jižního hvězdnatého ráje a Nebeské symfonie.

Aktuální nabídka přednášek pro širokou veřejnost:

  • Celá nabídka přednášek
    Aktuální k červnu 2024
  • Zázrak ve stínu Měsíce
    O jedinečné výpravě za zatměním Slunce do Mexiku v dubnu 2024, součástí je projekce autorského dokumentu
  • Tajemství snímků NASA
    O oceněných fotografích v prestižním výběru Astronomického snímku dne NASA. Co skrývají? A v čem jsou unikátní?
  • Od Einsteina k chilským obrům
    O hvězdářských milnících, podmanivém zatmění Slunce v Chile a jednom unikátním projektu celého lidstva
  • Boa Vista: (Ne)dotčený ráj Atlantiku
    O krásách podmanivého kapverdského ostrova i úchvatných výhledech k noční obloze nad Atlantikem
  • Klenoty USA, krajinné i hvězdné… aneb To se vůbec nedá stihnout!
    O výletu do USA za nejkrásnějšími národními přírodními parky a dechberoucím úplným zatměním Slunce
  • Skryté příběhy hvězdných portrétů
    O fotografiích, které by mohly vyprávět. Jaké příběhy se skrývají za fotografickými portréty (nejen) hvězdné oblohy z různých koutů světa?
  • Molucké klenoty aneb Za “okem božím” na východ Indonésie
    O výletu na severní Moluky za zatměním Slunce, zejména na panenský ostrov Halmahera, plný těch nejochotnějších lidí
  • Namibie… divoká, pestrá a hvězdná
    O krásách stále ještě člověkem nedončené Namibie, hvězdného nebe nevyjímaje…
  • Dobytí jižního hvězdnatého ráje
    Neznámé krásy Nového Zélandu a jižního Pacifiku…
  • Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř
    O jednom obřím snu, který se stal cestou napříč světem zaslouženou skutečností…
  • Lovy skvostů temné oblohy
    Pohledy do nebe mohou být zaručeně novým rozměrem při cestování po světě…
  • Afrika 2014 aneb Kam ebola nevolá a u hvězd chraňte buvola
    Co nabízí cestovatelům Jihoafrická republika, Zambie, Zimbabwe, Botswana nebo Namibie…
  • Uganda 2013 aneb Lov perel a diamantů v rovníkové exotice
    O výletu do perly rovníkové Afriky a za lovem nezvyklých diamantů…
  • Za černým Sluncem přes klokany aneb Všecko je tu dangerous
    Austrálie, jak ji neznáte, aneb o strastiplném výletu k protinožcům…
  • Za černým Sluncem do ruské velkozemě
    … aneb Transsibiřskou magistrálou až do středu Ruska
  • Sedm perel astronomie
    O jaké úkazy by smrtelník rozhodně neměl přijít…
  • Zatmění Měsíce: Od apokalypsy k úžasu
    O jednom z nejpozoruhodnějších nebeských úkazů…

Nabídka výstavy k přednášce

Vyjma přednášky samotné nabízím sám či ve spolupráci s nějakou institucí (viz níže) zapůjčení velkoformátových výstav. Nabízené výstavy jsou určené do velkých prostor, foyer, výstavních ploch, většinou do vstupních hal, sálů a podobně. Výstavy jsou k získání za odvoz, příp. za drobný amortizační poplatek. Mohou rovněž sloužit jako atraktivní provázání s nějakou z mých přednášek pro veřejnost.
 

#1 – Třicetkrát v NASA

(poskytovatel: autorská výstava, vlastní)

… aneb Co skrývají oceněné snímky? Do prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA se za jeho existenci od roku 1995 dostalo jen několik Čechů a Slováků. Uspět však více jak dvacetkrát, to už je úspěch jen hrstky fotografů celého světa. V tuzemsku takového milníku dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek. (Více jak) dvacet úspěšných snímků zobrazuje nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy zachycené po celém světě. Mezi publikovanými snímky je i několik, které vznikly v Česku a na Slovensku. Co na jednotlivých fotografiích můžete uvidět a čím zaujaly editory výběru snímku NASA, profesory Roberta Nemiroffa a Jerryho Bonnella? Ke každému snímku je na oddělené desce vytištěna i poutavá popiska. Samozřejmě lze popisky poskytnout i v elektronické formě, abyste si je mohli uzpůsobit podle vlastního vkusu. Výstava je poskytována na 30 panelech s pevným podkladem (KAPA desky), větší rozměr vždy 80 cm. Ze zadní strany jsou úchyty na háčky k případnému zavěšení.

Výstava byla vytvořena pro všechny zájemce a instituce disponující vhodnými výstavními prostory a je k zapůjčení podle potřeb. Pokud byste měli zájem obohatit nějakou vaši akci či připravit i do dlouhodobější nabídky vašich institucí, neváhejte toho využít. Pro další informace, prosím, kontaktujte přímo, informace v Kontaktech.

 
 
 
 

#2 – Sedm perel astronomie

(poskytovatel: Hvězdárna b. A. Krause, DDM ALFA Pardubice)

Výstava vznikla ve spolupráci s pardubickou hvězdárnou. Celkem 11 panelů o rozměru 100×70 cm vytvořených na výšku do kliprámů (panely samotné nemají pevný podklad) představuje 7+1 z perel astronomie, tedy nejpozoruhodnější či nejvzácnější astronomické úkazy, jaké může běžný smrtelník uvidět. Ačkoliv některé z nich můžeme mimořádně přesně předpovědět, je každý z nich studnou nových a i na dnešní technicky pokročilou dobu fascinujících objevů. Které by měl každý pozemšťan aspoň jednou zažít, než zemře? Jak pozorovat (a nepřijít) o nebeské úkazy století? Proč se vyplatí cestovat i půlku světa kvůli prchlivému okamžiku při pohledu do nebe? A hlavně – jaké vzácné úkazy nás teprve čekají? To vše prostřednictvím autorských fotografií i textů výstava ukazuje. Představena byla mj. i v pořadu České Televize Toulavá kamera.

Výstava byla vytvořena pro všechny zájemce a instituce disponující vhodnými výstavními prostory a kliprámy a je k zapůjčení podle potřeb. Pokud byste měli zájem obohatit nějakou vaši akci či připravit i do dlouhodobější nabídky vašich institucí, neváhejte toho využít. Pro další informace, prosím, kontaktujte Petra Komárka z pardubické hvězdárny, který Vám sdělí veškeré další potřebné detaily: info@astropardubice.cz, tel. +420 603 165 366.

 
 
 
 

#3 – Vzácné chvíle pod hvězdným nebem

(poskytovatel: Hvězdárna v Prostějově)

Ve spolupráci s Hvězdárnou v Prostějově jsme připravili putovní velkoformátovou fotografickou výstavu “Vzácné chvíle pod hvězdným nebem”. Na celkem 16 panelech (7 na šířku, 9 na výšku) o rozměru 100×70 cm s pevným podkladem a velice odolným tiskem se nachází snímky vzácných úkazů či pohledů do hvězdného nebe z různých tuzemských i zahraničních koutů světa. Mnoho z vybraných snímků navíc získalo nějaké ocenění – Snímek dne NASA, Snímek týdne ESO nebo Snímek měsíce ČAM. Ke každému snímku je na oddělené desce vytištěna i poutavá popiska. Samozřejmě lze popisky poskytnout i v elektronické formě, abyste si je mohli uzpůsobit podle vlastního vkusu. K výstavě je i úvodní panel, který může sloužit jako upoutávka např. v jiné části prostor, u vchodu atd (ten je v příloze). Jednotlivé panely i instalovanou výstavu si můžete prohlédnout na webu prostějovské hvězdárny.

Výstava byla vytvořena pro všechny zájemce a instituce disponující vhodnými výstavními prostory a je k zapůjčení podle potřeb. Pokud byste měli zájem obohatit nějakou vaši akci či připravit i do dlouhodobější nabídky vašich institucí, neváhejte toho využít. Pro další informace, prosím, kontaktujte Martina Tyšlara z Hvězdárny v Prostějově, který Vám sdělí veškeré další potřebné detaily: tylsar@hvezdarnapv.cz, tel. +420 606 050 695.

 
 
 
 

 

Upoutávka na knihu “Tajemná zatmění”

Upoutávka na knihu “Nebeské symfonie”

Upoutávka na knihu “Dobytí jižního hvězdnatého ráje”

<- Zpět na nabídku