horalek.peter@gmail.com
imaginer21

Fotografický kurz: Krajinářská astrofotografie

… v Česku i v zahraničí

Fotografický workshop je zaměřený na panoramatickou noční fotografii a krajinářskou astrofotografii s Mléčnou dráhou, souhvězdími, zvířetníkovým světlem, přirozeným zářením atmosféry (airglow), přelety družic, meteorů a meteorických rojů. Součástí programu je ale především ukázka fotografování a úprava panoramatických snímků nebo jiné metody zpracování krajinářské astrofotografie. V rámci workshopu obdrží účastníci manuál se základními postupy pro fotografování hvězdné oblohy a následné zpracování, který bude jako tutoriál využíván v průběhu workshopu. Tutoriál obsahuje zevrubné informace o konkrétních krocích úprav při práci v Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, PTGui, Startrails, Deep Sky Stacker a Registar. Některé programy lze na workshopu využit v trialové verzi, jiné budou da období kurzu poskytnuty. Některé workshopy jsou vesměs teoretické (jsou ve městech, na focení zde nejsou podmínky, data na zpracování budou dodána), jiné jsou zaměřeny i na praktickou výuku v terénu (například v Beskydech pod tmavým nebem na Gruni, pochopitelně s ohledem na počasí).

Nejbližší workshopy


Co s sebou? Do Beskyd digitální zrcadlovka s jedním anebo více objektivy (hlavně světelné s ohniskem mezi 10 a 24 mm, či až 50 mm), pevný stativ, kabelová spoušť, kvalitní oblečení do horské podzimní přírody, pevná obuv a baterka (ideálně červené světlo). Pro teoretickou část (Pardubice i Beskydy) je nutný přenosný počítač s programy Lightroom, Photoshop a PTGui. Fyzická náročnost workshopu bude lehká. Účast na workshopu je vhodná i pro fotografy, kteří zatím nemají žádnou zkušenost s astronomickou fotografií a touží proniknout do jejích tajů.

Kromě astrofotografie bude rovněž možné v průběhu jejího praktikování pod noční oblohou rovněž pozorovat objekty nočního nebe hvězdářským dalekohledem. Astrofotografie ovšem bude tou hlavní náplní. Pro bližší informace klikněte na datum daného workshopu. Pakliže se na Vás nedostalo a měli byste zájem o účast na workshopu někdy v budoucnu, neváhejte mě kontaktovat, zahrnu Vás do seznamu potenciálních zájemců a budu Vás informovat o dalších termínech.