Jarní a podzimní období lákají hledače jihočeských tektitů k hledání více než kdykoliv jindy. Pole bývají zoraná, po četných deštích opršelá a nazelenalá přírodní skla jsou krásně vidět. I když najít pořádný kus je již dneska vzácností, přesto je každá taková expedice výzvou a mnohdy i nezapomenutelným zážitkem, který bývá umocněn štědrými nálezy z polí.
Jihočeské a jihomoravské vltavíny jsou překrásná přírodní skla, která nám mohou coby přírodní bohatství ostatní státy jen tiše závidět. Na světě je jen pár oblastí s výskytem podobných nerostů, avšak ty české se řadí k těm nejkrásnějším svého druhu (podle mě jsou nejkrásnější vůbec).
Vltavíny jsou obecně známy pod geologickým názvem tektity. Vznik těch českých tektitů úzce souvisí s meteoritickým ipaktem v oblasti dnešního Bavorska, kde dodnes leží nedaleko sebe krátery Ries a Steinheim. K dopadu došlo asi před 14,5 miliony lety. Obecná teorie říká, že těleso při průletu atmosférou před sebou vytvořilo tlakovou vlnu, která v daných místech Barvorska roztavila horní vrstvu křemičité půdy a při síle exploze (meteorit pravděpodobně nespadl na povrch Země, ale rozpadl se ještě nad ní) se do atmosféry dostalo obrovské množství roztaveného (především) křemičitého písku, jenž pak rychle chladl, utuhnul a v podobě několika miliónů různě tvarovaných i různě velikých skleněných kamenů popadal na území jižních Čech a jižní Moravy. Po mnoho let pak nebylo známo, odkud se tyto zvláštní nerosty braly, dokud se v minulém století poprvé neobjevily první racionální úvahy o souvislosti bavorských kráterů s českými tektity. Od té doby také bohužel začala ve velkém jejich těžba a také začala růst jejich hodnota. Dnes si můžete koupit šperky zdobené upravenými a obroušenými vltavíny, ale vězte, že držet surový kus (pokud možno vlastní nález) je mnohem krásnější.
|
Fáze Měsíce |
Sluneční skvrny |
Nejbližší zatmění v České republice |
Polární záře |
+ Astronom. odkazy
+ Atmosfér. úkazy + M. Druckmüller + Hv. Pardubice + Spaceweather + Prohl. Měsíce + SMPH + ASHK + ČAS + EAI + IMO |