Sbírka vltavínů

Jarní a podzimní období lákají hledače jihočeských tektitů k hledání více než kdykoliv jindy. Pole bývají zoraná, po četných deštích opršelá a nazelenalá přírodní skla jsou krásně vidět. I když najít pořádný kus je již dneska vzácností, přesto je každá taková expedice výzvou a mnohdy i nezapomenutelným zážitkem, který bývá umocněn štědrými nálezy z polí.

Jihočeské a jihomoravské vltavíny jsou překrásná přírodní skla, která nám mohou coby přírodní bohatství ostatní státy jen tiše závidět. Na světě je jen pár oblastí s výskytem podobných nerostů, avšak ty české se řadí k těm nejkrásnějším svého druhu (podle mě jsou nejkrásnější vůbec).

Vltavíny jsou obecně známy pod geologickým názvem tektity. Vznik těch českých tektitů úzce souvisí s meteoritickým ipaktem v oblasti dnešního Bavorska, kde dodnes leží nedaleko sebe krátery Ries a Steinheim. K dopadu došlo asi před 14,5 miliony lety. Obecná teorie říká, že těleso při průletu atmosférou před sebou vytvořilo tlakovou vlnu, která v daných místech Barvorska roztavila horní vrstvu křemičité půdy a při síle exploze (meteorit pravděpodobně nespadl na povrch Země, ale rozpadl se ještě nad ní) se do atmosféry dostalo obrovské množství roztaveného (především) křemičitého písku, jenž pak rychle chladl, utuhnul a v podobě několika miliónů různě tvarovaných i různě velikých skleněných kamenů popadal na území jižních Čech a jižní Moravy. Po mnoho let pak nebylo známo, odkud se tyto zvláštní nerosty braly, dokud se v minulém století poprvé neobjevily první racionální úvahy o souvislosti bavorských kráterů s českými tektity. Od té doby také bohužel začala ve velkém jejich těžba a také začala růst jejich hodnota. Dnes si můžete koupit šperky zdobené upravenými a obroušenými vltavíny, ale vězte, že držet surový kus (pokud možno vlastní nález) je mnohem krásnější.

Doporučené odkazy

Expedice a nálezy

Expedice 6. - 8. listopadu 2009 (jižní Čechy)
Expedice 27. - 28. března 2009 (jižní Čechy)
    Krásný nález 28. března 2009
Expedice v letech 2007 - 2008 v článcích (PDF)
Expedice 25. - 27. října 2008 (jižní Čechy)
Expedice 8. - 10. května 2008 (jižní Čechy)
Expedice 5. - 6. října 2007 (jižní Čechy)
Expedice 21. - 23. dubna 2006 (jižní Čechy)
Jazyk / Language
Aktualizováno:
30. března 2014
Počítadlo návštěv
od 29. ledna 2009
počítadlo.abz.cz